Oplichters slaan toe via brievenbus met brief over ’erfenis’: ’Dit komt veel geloofwaardiger over’
Amsterdam- Nederlandse 60-plussers worden belaagd met valse erfenisbeloftes. Slachtoffers worden gemanipuleerd om bedragen over te maken naar nepadvocatenkantoren én fraudeurs jagen inmiddels ook op paspoorten.
Je zou het bijna ’phishing op oma’s wijze’ kunnen noemen. Ouderwetse brieven, per post verstuurd, inclusief postzegels en soms zelfs een lakzegel met daarop een nagemaakte stempelafdruk van bestaande advocatenkantoren, veelal gevestigd in landen als Engeland of Canada.
De brief gaat over een overleden persoon met dezelfde achternaam als de ontvanger. Het ’advocatenkantoor’ beweert de erfenis af te handelen en stelt dat de ontvanger mogelijk in aanmerking komt voor de nalatenschap. Om daarachter te komen, moet „spoedig contact worden opgenomen met het advocatenkantoor”. Wie dat doet, krijgt vervolgens het verzoek een geldbedrag te betalen én een kopie van zijn of haar paspoort op te sturen.
In werkelijkheid blijkt de brief niet afkomstig van het advocatenkantoor. Oplichters doen zich voor als medewerkers daarvan. De domeinnamen van de e-mailadressen waarnaar ze in de brieven verwijzen, blijken gevestigd te zijn op Chinese servers.
Brieven van ’advocatenkantoren’
De Telegraaf kreeg inzage in tientallen nep-erfenisbrieven die Nederlandse senioren onlangs hebben ontvangen van de zogenaamde advocatenkantoren Murdoch & Co LLP, Van Weert LLP en Hjelte Law Office.
De ANBO-PCOB, de grootste landelijke seniorenvereniging van Nederland, ziet hierin een duidelijke gelijkenis met het probleem rondom babbeltrucs. „Het is zorgelijk dat dezelfde trucs zo specifiek op ouderen worden gericht. Doorgaans zijn zij iets goedgeloviger als iets van een officiële instantie komt. Daardoor liggen de slagingskansen voor oplichters hier hoger.”
Rabobank en ING
Banken ING en Rabobank herkennen deze oprukkende fraudevorm, die in de financiële wereld ook wel ’advanced fee fraud’ heet. „We zien dat criminelen continu nieuwe manieren bedenken om mensen te misleiden en daarbij inspelen op financiële kansen of emoties”, aldus de woordvoerster van ING.
Ook de Fraudehelpdesk waarschuwt voor erfenisfraude. Van mei tot en met augustus zagen zij het aantal meldingen van erfenisbrieven per post verdubbelen ten opzichte van de maanden januari tot en met april van dit jaar. „Het deel ’brief per post’ is zeer zorgwekkend, aangezien dit veel geloofwaardiger overkomt.”
Nigiriaanse prins ‘Advanced fee fraud
’Advanced fee fraud’ staat in de volksmond al jarenlang ook wel bekend als ’Nigeriaanse prinsfraude’. Een vorm van zwendel die opkwam in de begindagen van e-mail en onlinecommunicatie. Slachtoffers werden door oplichters ervan overtuigd dat ze bijvoorbeeld in aanmerking kwamen voor de erfenis van een Nigeriaanse prins. Hiervoor moesten ze dan eerst geld sturen; daarna zouden ze de beloning krijgen.
„Deze vorm van erfenisfraude moet je eigenlijk zien als een meer geavanceerde variant op deze aloude scam”, legt cybercrime-deskundige Maria Genova uit. „Oplichters grijpen weer terug op papieren post om in het zwaar geëscaleerde tijdperk van online phishing juist weer geloofwaardiger over te komen. In combinatie met alle datalekken van de afgelopen tijd zijn ook nog eens adressen en namen op grote schaal te vinden op het darkweb, waardoor oplichters de brieven nog geloofwaardiger kunnen laten overkomen.”
Identiteitsfraude
„Er wordt nog steeds gevraagd om geld. Maar wat nieuw is, is vooral de vraag om het opsturen van een (kopie van een) ID-bewijs of paspoort, waarna identiteitsfraude kan worden gepleegd. Met zo’n kopie kunnen kwaadwillenden op uw naam bankrekeningen openen, telefoonabonnementen afsluiten, creditcards aanvragen of bestellingen doen, waardoor slachtoffers flink in de schulden kunnen belanden.”
Dit jaar is in Nederland dan ook een flinke piek te zien in het aantal meldingen van identiteitsfraude. In 2025 ontving het Centraal Meldpunt Identiteitsfraude (CMI) in totaal 3373 meldingen van identiteitsfraude die voortkwam uit het afgeven van een ID-kopie. In 2024 waren dat er nog 2208, blijkt uit interne data.
Ook in 2026 loopt het aantal snel op. Waar er in januari nog 326 meldingen binnenkwamen, steeg dat aantal in april al tot 1350 en tot augustus met nog eens ruim duizend tot ruim 2656 meldingen.
Bron: Telegraaf.nl
Deel dit blog op Social Media